Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

CN Kremnica & ŠKN Kremnica

 

Vítajte na stránke deaf-kremnica.wbl.sk

 
 

 

 

Základné informácie a charakteristika mesta:

Kremnica je starobylé banícke mesto s historickým mestským hradným komplexom v centre s karnerom a kostnicou. Nachádza sa v ňom 6 expozícií kremnického Múzea mincí a medailí. Uprostred námestia stojí Kostol sv. Kataríny. Jeho pýchou je vzácny organ, ktorého nádherný zvuk si návštevníci vychutnať počas tradičného letného podujatia Kremnický hradný organ. V Kremnici sídli Štátna mincovňa, ktorá je najstaršia na svete. Mestský hrad Kremnica je chránený opevnením, na ktoré sa napájajú mestské hradby, ktoré možno zaradiť medzi najzachovalejšie na Slovensku.

Malebné mestečko rozložené v centrálnej časti Kremnických vrchov, patrí medzi najvýznamnejšie stredoveké banské mestá. Mesto nazývajú aj Zlatá Kremnica. Prvé písomné zmienky o Kremnici sú z 1. tretiny 14.storočia. Rozvoj mesta začal od roku 1328, po udelení privilégií Karolom Róbertom z Anjou. Kremnica bohatla z ťažby zlata a striebra. Prudký rozvoj mesta nastal po príchode minciarov z českej Kutnej Hory, ktorí začiatkom 14. stor. založili stáročnú tradíciu razenia mincí. Tradícia mincovníctva je v Kremnici dodnes, v štátnej mnicovni sa razia štátne platidla a pod. Súčasne s výstavbou mesta a v tesnej blízkosti symbióze s ním sa dobudovával hradný areál. Hradný areál je hlavnou dominantou mesta Kremnica, najstaršou pamiatkou hradu je románska Rotunda sv. Ondreja z 13. stor. Stred námestia tvorí park, v ktorom je postavený Trojičný stĺp z 18. stor, ktorého autorom je D. Stanetti. Okrem viacerých gotických a renesančných domov je na námestí gotická radnica z 15. stor. a františkánsky kostol s kláštorom zo 17. stor. Opevnená časť mesta s historickým jadrom je od roku 1950 pamiatkovou rezerváciou. V okolí mesta je niekoľko banských domov a pôvodný stredoveký systém bánskych diel s podzemnou elektrárňou.

Malebná krajinka pri Kremnických Baniach nám ponúka možnosť navštíviť zaujímavý Svätojánsky kostol, pri ktorom sa nachádza geografický Stred Európy.

Vďaka množstvu prírodných zvláštností a rozmanitostí sú Kremnické vrchy turistami veľmi vyhľadávané. Nechajte sa aj Vy očariť nádhernými scenériami tejto oblasti a spoznajte všetky krásne miesta, ktoré sa tu nachádzajú.

Preskúmajte nádherné zákutia Kremnických vrchov na bicykli.

TOPlist
1 2 3 4 5
Nový príspevok
nick
text
Odpíšte číslo